A A A
XV Międzynarodowy Piknik Lotniczy
05/09/2019

XV Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej przeszedł do historii.

W ostatni weekend, w dniach 01 - 02 września, na lotnisku w Aleksandrowicach odbył się kolejny, XV Międzynarodowy Piknik Lotniczy. Pogoda ponownie nas nie oszczędziła, oba dni pikniku zakończyły się przedwcześnie, nie pozwalając zrealizować do końca programu pokazów w powietrzu. Popołudniowe burze z intensywnymi opadami deszczu zmusiły nas również do zaniechania planowanych punktów programu - wieczornych koncertów zespołów muzycznych oraz pokazu sztucznych ogni. Krótkotrwały, aczkolwiek intensywny opad deszczu w pierwszym dniu oraz niekorzystna prognoza na dzień drugi sprowokowała kilku uczestników pikniku do wcześniejszego powrotu na macierzyste lotniska. Dla stałego uczestnika naszych Pikników, repliki RWD-5R "Stanisław Skarżyński", zbudowanej i oblatanej w Bielsku – Białej przez Bolesława Zonia w dniu 28.08.2000 r. (https://www.youtube.com/watch?v=ItdzAnXawUU), próba startu na mokrej nawierzchni zakończyła się niefortunnie w gęstych zaroślach na skraju lotniska. Szczęśliwie załoga nie odniosła obrażeń. Jesteśmy przekonani, że bywalcy Pikników udzielą wsparcia przy odbudowie tego samolotu, która już została zainicjowana.

Jak co roku, nasz piknik lotniczy jest okazją do rodzinnych spotkań mieszkańców Podbeskidzia z bogatą tradycją lotniczą i współczesnymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Na tegoroczne pokazy dowództwo Sił Powietrznych RP skierowało spadochroniarzy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego i samolot M28 Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego (regularnie są na każdym Pikniku – Dziękujemy !) oraz Biało Czerwone Iskry (zawsze są gotowi przylecieć, nie zawsze się da – też Dziękujemy!). Zaprosiliśmy również przedstawicieli ekstremalnej akrobacji zespołowej (Firebirds - Adam Labus, Łukasz Świderski, Sebastian Nowicki) i indywidualnej (Uwe Zimmerman Barbara Labus - Extra 300, Maciej Dominiak - Bolkow BO 105), Jan Makula - Swift, Michał Ombach Perkoz. Zanim pogoda zniweczyła nasze plany, zdążyły się pokazać w powietrzu jeszcze: Cellfast Flying Team - Mieczysław Machnik, Arkadiusz Nowak i Daniel Dębosz, Zlin Z-37 ĆMELAK - John Richards, Jak 18 - Janusz Miś, Pipistrel, - Krzysztof Będkowski, 2 Piper Cub - Antoni Nowak i Józef Wójtowicz, Xsenon - Andrzej Wybraniec. Na ziemi pięknie „kręciły wąsami” nowiuteńkie Diana 2 i Diana 3 z elektrycznym silnikiem dolotowym, wyprodukowane w firmie AVIONIC z Górek Wielkich. Szkoda, że pogoda nie pozwoliła na więcej i podobnie jak w ubiegłym roku nie doleciały Biało Czerwone ISKRY. Przed oficjalnym otwarciem imprezy pod patronatem Prezydenta Miasta Jacka Krywulta zdążyła się zaprezentować ORKA, TS-8 Bies oraz AN – 2 „Wiedeńczyk” z reprezentacją skoczków naszego Aeroklubu, którzy wymyślili i zrealizowali imponującą akcję „100 skoków na 100 lecie niepodległości”. Do ciekawych wydarzeń, które udało się zrealizować podczas Pikniku należy jeszcze wymienić wyświetlenie filmu wspomnieniowego o legendarnym na Podbeskidziu pilocie cywilnym i wojskowym, płk. Bolesławie Zoniu (https://youtu.be/HmGQtFYiJwY). W drugim dniu Pikniku, zanim nadszedł czas pokazów udało się zrealizować jeszcze, przeniesiony z godzin wieczornych dnia poprzedniego, koncert zespołu Factory of Blues.

Dopisali sponsorzy i media, tradycyjnie wywiady z uczestnikami pokazów i nie tylko (m.in. z Sebastianem Kawą), spinała znakomitą konferansjerką niezawodna Marzena Padowska. Upominki, vouchery i gadżety od sponsorów rozdawaliśmy w międzyczasie, „uciekając do przodu” przed burzami. Nad całością imprezy czuwał liczny zespół kierowników funkcyjnych z Pawłem Agaciakiem, Władkiem Zioło, Romanem Gancarczykiem, Michałem Bałowskim, Sebastianem Lampartem, Waldkiem Dawidowiczem, Piotrem Kawką, Przemkiem Ochalem. Bez dwóch Pań: Weroniki Kostrzewy i Natalii Szary całość nie miała szans dojść do skutku. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia imprezy, dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie! Bardzo chcieliśmy, po ubiegłorocznych kłopotach z pogodą (tylko jeden dzień lotny), zgodnie z hasłem przewodnim Gminy Bielsko-Biała przeżyć „dwa razy więcej” i w zasadzie udało się prawie wszystko pokazać co mieliśmy zaplanowane do zaprezentowania w powietrzu przynajmniej jeden raz. W stosunku do ubiegłorocznego wydania pikniku było to zdecydowanie „dwa razy więcej”.

Mam nadzieję że nadal będziemy wytrwale mobilizować się do zbiorowego wysiłku organizacyjnego, a w następnych latach lepsza aura pozwoli dostarczyć mieszkańcom Podbeskidzia i lotniczym przyjaciołom więcej satysfakcji ze wspólnego „piknikowania” na lotnisku w Aleksandrowicach.

Do zobaczenia za rok.
Jerzy Oślak
Zwiń
INFORMACJA Z OSTATNIEJ CHWILI !!!
02/09/2019

Ze względu na na złe warunki pogodowe, występ zespołu “BIAŁO - CZERWONE ISKRY” został odwołany.
Zwiń
INFORMACJA Z OSTATNIEJ CHWILI !!!
26/08/2018

INFORMACJA Z OSTATNIEJ CHWILI !!!

Dla wszystkich miłośników zespołu “BIAŁO - CZERWONE ISKRY” mamy znakomitą wiadomość. Dowództwo Sił Powietrznych RP potwierdziło, że cieszący się olbrzymią sympatią mieszkańców Podbeskidzia zespół, który kilkukrotnie gościł na naszych piknikach zarówno w powietrzu jak i na estradzie, wystąpi ponownie na bielskim niebie. Tym razem będzie to atrakcyjny pokaz dynamiczny w powietrzu w drugim dniu pikniku.

Zapraszamy do uczestnictwa w pikniku zarówno w sobotę jak i w niedzielę, atrakcyjnych pokazów lotniczych - zespołowych i indywidualnych nie zabraknie.
Zwiń
Zaproszenie na Piknik
23/08/2018
Zwiń
Zaproszenie na Piknik
22/06/2018


„Wystarczy, że raz odwiedzisz lotnisko Aleksandrowice, a będziesz zawsze chodził z oczami zwróconymi w stronę nieba”
- parafrazując motto przewodnie naszych Pikników , niniejszym mamy przyjemność zaprosić na XV Międzynarodowy Piknik Lotniczy, który odbędzie się na naszym lotnisku w dniach 1-2 września 2018 r.

Mamy nadzieję, że nasz tegoroczny Piknik znakomicie wpisze się w ogólnopolskie obchody 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, a zarazem 100-LECIA POLSKIEGO LOTNICTWA WOJSKOWEGO. Warto również pamiętać, że równo 40 lat temu gen. Mirosław Hermaszewski, jako pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, odbył lot w kosmos.

Jak w poprzednich latach, w bogatym programie lotniczych pokazów Pikniku można będzie podziwiać umiejętności pilotów samolotowych (m.in.: Zespół Akrobacyjny Sił Powietrznych RP „ORLIK”, Zespół akrobacyjny FIREBIRDS, Uve Zimmerman, John Richards i inni), szybowcowych (Jerzy Makula - SWIFT, Michał Ombach - PERKOZ), śmigłowcowych (Maciej Dominiak - BO-105, Bartłomiej Kieblesz i Piotr Starowicz - R-44), wiatrakowcowych (Andrzej Wybraniec - Xenon) oraz wiele konstrukcji ultralekkich z załogami naszych przyjaciół z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Słowenii. Samoloty, szybowce, śmigłowce, lotnie, spadochrony, modele latające, balony, to wszystko, co stanowi o uroku lotnictwa można będzie zobaczyć z bliska również na wystawie statycznej. Będą także inne atrakcje naziemne, aby nasi sympatycy mieli satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu. Ukoronowaniem tegorocznego pokazu będzie desant skoczków z M-28 oraz świętującego swoje 20-lecie, Zespołu Akrobacyjnego „ORLIK”. Podczas pikniku będzie również wyjątkowa okazja zobaczyć po raz pierwszy w Polsce publicznie prezentowany film – wspomnienie o Bolesławie Zoniu – wybitnej postaci polskiego Lotnictwa Wojskowego i Sportowego związanej z Aeroklubem Bielsko - Bialskim i Górską Szkołą Szybowcową „ŻAR”.

Zapraszamy z nadzieją, że tym razem sprzyjająca pogoda pozwoli nam w pełni zrealizować program rekreacyjno-rodzinnego pikniku „z oczami zwróconymi w stronę nieba”. W imieniu organizatorów życzę wszystkim uczestnikom Pikniku bogatych wrażeń w czasie tych dwóch dni z obcowania z historią i współczesnością lotnictwa na Podbeskidziu.


Jerzy Oślak
Prezes Aeroklubu Bielsko-Bialskiego

Zwiń